הנחשים אשר חיים בישראל, מתחלקים לכמה קבוצות. נחשים ארסיים, נחשים לא ארסיים וקבוצת התת ארסיים.

סימני היכר של נחשים 

מכל נחש חשוב להתרחק אך כאשר מדובר בנחש ארסי הסכנה גדולה פי כמה ולכן סימני ההיכר של הנחשים הארסיים הם החשובים ביותר ובנוסף לכך, המקומות שבהם הם חיים.

יש נחשים אשר דומים מאד זה לזה אך אחד מהם הוא ארסי והאחר לא ולכן רק מומחים אשר למדו תחום זה מסוגלים לראות את הדקויות ולהבחין בהבדלים שהם לפעמים מאד מינוריים, בין הזנים השונים.

נחשים ארסיים 

באזור מרכז הנגב אפשר לראות את נחש השפיפון שהוא בגוונים בהירים כמו חום וקרם, לא רחוק משם במצוקי הנגב אפשר להיתקל בנחש אפעה המסוכן שגווניו בהירים גם כן ועליהם נראים פסים מקוטעים בגוונים חומים. האפעה מסתובב גם באזור הגלבוע, בקעת הירדן ומדבר יהודה.

נחש ארסי נוסף אשר נראה בנגב הוא העכן, יש שלושה זנים שלו, עכן חרטומים שהוא בהיר ובעל כתמים חומים, עכן קטן הדומה לו ועכן גדול בגווני אפור, צהוב או חום בהיר לעיתים הזנב שלו הוא בצבע שונה כמו שחור ואפשר לראות אותו בערבה.

נחש מסוכן נוסף הוא שרף עין גדי אשר נקרא גם צפעון שחור. הוא בצבע שחור מבריק ומתכתי לכל אורכו ושטחי המחיה שלו הם, בבקעת ים המלח ובמדבר יהודה. 

פתן שחור, דומה לשרף עין גדי אך צבעו שחור ומתכתי פחות, הוא מסתובב בעיקר באזור דרומית למעלה אדומים ובמדבר יהודה לכל אורכו עד אילת. 

הצפע גם הוא נחש מסוכן ויש בו שני זנים, צפע החרמון אשר נראה רק על הר זה וגווניו אפורים וצפע מצוי שגווניו מעט כהים יותר ועל גחונו סימנים המזכירים משולשים בצבע חום. אפשר להיתקל בו באזורי חורש ים תיכוניים ובגליל התחתון.

נחשים תת ארסיים 

בין הנחשים התת ארסיים אשר אינם מסוכנים כמו הארסיים, אפשר למצוא לדוגמה את שני הזנים של תלום קשקשי, הזן המדברי מצוי בערבה הדרומית, בנגב ובצפון הערבה וגווניו בהירים כמו אפור. תלום קשקשי מצוי, גוונים כהים יותר כמו חום וזהוב ואפשר להיתקל בו בנגב הצפוני ולאורכו של הים התיכון.


נחשים לא ארסיים 

בישראל קיימים זנים רבים של נחשים אשר אינם ארסיים כמו, נחש חנק בעל הצבע חום בהיר עם פסיפס חום מעליו, אשר חי באזורים חוליים בנגב ובמישור החוף, מטבעון מדבר אשר גם הוא בגוונים בהירים וריבועים חומים מעליהם אשר חי במישור החוף ובאזורים מדבריים ודומה לצפע.

קיים שלושה זנים של נחש שלוון, שלוון כתמים בעל הרקע החום והכתמים החומים אשר נראה בצפון ובמרכז, שלוון קולר, בעל הגוונים הבהירים אשר חי בחרמון ושלוון קווים אשר צבעו זהוב והוא חי במרכז ובצפון הארץ.