0502-600-601

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים

כמה עובדות מעניינות על פרעושים

למרות שכמעט כולם מכירים את החרק הזה, רבים מאיתנו יודעים מעט עובדות על הפרעושים.
חוסר הידע זה עלול לעלות ביוקר ואף מסוכן במיוחד לאלו מביננו שמחזיקים בביתם חתולים או כלבים ורוצים לבצע הדברת פרעושים כי חשוב להם מאוד לשמור על חיות המחמד נקיים ובריאים אך גם רוצים לוודא ששום מזיק מיותר לא יחדור אל הבית.
על מנת להימנע ממכת פרעושים מיותרת וסבל רב הן לחיית המחמד והן לכם ולבני ביתכם חשוב שתקראו את השורות הבאות ותדעו כיצד לנצח את החרקים העוקצים הללו בעזרת הדברת פרעושים ממוקדת.

אפשר לראות פרעושים?

פרעושים קטנים מאוד, עד כמה קטנים? גודלם נע בין 1 מ"מ ל- 3 מ"מ. בממוצע נקבה של פרעוש מגיעה לגודל כמעט כפול מזה של פרעוש זכר.
גודל נקבת פרעוש בדרך כלל 2 מ"מ וגודל של פרעוש זכר קצת מתחת ל- 1 מ"מ. הגודל הזעיר של פרעושים מאפשר להם לחיות ולהתרבות "מתחת לרדאר" מבלי שיבחינו בהם.
כאשר כבר רואים אותם או יותר נכון "מרגישים" את העקיצות שלהם, זה כבר מאוחר מדיי וכנראה שנכנסנו לסיטואציה של מכת פרעושים שכבר דורשת התערבות של מדביר פרעושים מקצועי.

איך נראים פרעושים?

פרעושים הם יצורים זעירים מאוד בצבע שחור. הגוף שלהם פחוס ומקל עליהם לעבור מחיית מחמד אחת לשנייה ולהתהלך בתוך סבך השערות הצפופות. תמונה שווה אלף מילים…
פרעושים מגיעים ממקומות אינספור. המקור העיקרי של פרעושים מגיע כמובן מחיית המחמד שלנו, כלב או חתול אך גם חיות בר משוטטות דואגות להביא אלינו פרעושים. ניתן לצפות התפרצות גדולה של פרעושים באזורים בהם ישנה המלטה של חתולי רחוב.
פרעושים אוהבים מאוד סביבה לחה, קרירה ומוצלת בדיוק במקומות שבהם חיית המחמד שלנו אוהבת לבלות בימי קיץ לוהטים.

היכן חיים פרעושים?

פרעושים חיים על בעלי חיים בעלי דם חם. מדובר בסוג של טפילים עוקצים שחייהם תלויים לחלוטין בפונדקאי שאחראי על אספקת דם סדירה לצורך הזנה. נקבת הפרעוש תלויה לחלוטין באספקת דם זו על מנת לייצר ביצים באופן סדיר.
בעוד שכלבים וחתולים הם בעלי החיים החביבים על פרעושים וזה בזכות השיער הסבוך שלהם,  כמעט כל יצור עם דם חם יכול להיות מארח ראוי עבור פרעושים.

מה אוכלים פרעושים?

פרעושים מוצצים דם מהפונדקאי, אך ורק דם, סוג של ערפדים. פרעושים לא רק מוצצים דם ממנו אלא גוף המארח גם משמש חדר המיטות שלהם שם נקבות וזכרים של פרעושים מתרבים.

פרעושים צורכים כמות דם גדולה מאוד יחסית למשקלם, עד פי 15 שזה נתון לא באמת מפתיע אם לוקחים בחשבון שכל הדם הזה מיועד לייצור עשרות ביצים.

האם פרעושים עוקצים בני אדם?

ברור, פרעושים אינם בררנים. כמובן שפרעושים מעדיפים בעלי חיים אך מאחר וגם אנחנו בעלי דם, בעיתות מצוקה, כאשר אין בעלי חיים בנמצא, פרעושים קופצים על הרגליים או הידיים של בני אדם, משאירים לנו מזכרת כואבת ומגרדת ודואגים להזכיר לנו שהם כאן! וטוב שכך, עקיצה של פרעוש משמשת כמערכת אזעקה עבורנו כדי שנדע שכאן בסביבה יש מכת פרעושים ושעלינו לבצע הדברה נגד פרעושים בהקדם.

פרעושים יכולים לחיות על בני אדם?

כן הם יכולים, אך לא לזמן ארוך. כפי שציינו פרעושים אוהבים בעלי חיים שעירים ומאחר ואיננו שייכים לקטגוריה הזו או יותר נכון השיער שלנו לא מספיק צפוף עבורם, יקשה מאוד לפרעושים לשרוד על גוף ללא מקומות מסתור "טובים" כך שאין צורך להיכנס לבהלה מיותרת.

מחזור החיים של פרעושים

מחזור החיים של פרעוש מתחיל בארוחת דם הגונה שמספק לה הפונדקאי. הדם נחוץ לנקבת הפרעוש לייצור הביצים. לאחר ארוחת הדם תטיל נקבת הפרעוש עשרות ביצים על גוף המארח. זהו השלב הראשון מבין ארבעה אותו חייב לעבור כל פרעוש: ביצה – זחל – גולם – בוגר.

שלב הביצה והזחל הם שלבים מאוד ברורים ופשוטים אך שלב הגולם הוא היותר מעניין והיותר קשה לפענוח במיוחד עבור מדביר פרעושים.

שלב גולם הפרעוש הוא שלב מאוד חיוני ומרכזי בהתפתחות הפרעוש. זה שלב ביניים בין שלב הביצה לשלב הבוגר שבו מתפתחות הרגליים האחוריות החזקות שלו שבאמצעותם הוא יכול לנתר למרחקים עצומים.
גולם פרעוש יכול לשרוד תקופה ארוכה מאוד של חוסר מזון או תנאי מזג אוויר גרועים, עד מס' חודשים, בהם הוא ימתין בסבלנות עד להגעתו של פונדקאי שיכול לספק לו ארוחת דם או עד שתנאי מזג האוויר יהיו מיטביים להתפתחות תקינה שלו.
יתרה מכך, שלב גולם הפרעוש הוא שלב שבו הפרעוש כלוא בתוך קונכייה אטומה לחלוטין לתכשירי הדברה נגד פרעושים ובכך מקשה מאוד על הדברתו.

כמה זמן חי פרעוש?

אורך חייו הממוצע של פרעוש הוא בין 60-90 ימים. בתנאי מזג אוויר מיטביים וכשיש אספקת מזון סדירה יכול להרחיק פרעוש עד 100 ימים.

כמה זמן יכול פרעוש לשרוד ללא מזון?

פרעוש בוגר שבקע מתוך הגולם יכול לשרוד כשבוע בלבד ללא מזון.
במידה ולא יאתר פונדקאי, סופו לגווע ברעב.

הדברת פרעושים – משימה לא פשוטה

אחרי שאנחנו מכירים היטב את מחזור החיים של הפרעוש אנו מבינים שלהיפטר מפרעושים תהיה משימה מורכבת ומתישה. ישנן מספר שיטות של הדברה נגד פרעושים כנגד כל אחד מהשלבים של הפרעוש כלומר שיטת הדברת פרעושים כנגד הזחלים לא בהכרח תהיה יעילה כנגד הדברת הבוגרים או כנגד גולם הפרעוש.
על מנת להיפטר במהירות וביעילות מבעיה של פרעושים צריך לבצע טיפול משולב כנגד פרעושים שכולל גם טיפול מונע לפרעושים וגם הדברת פרעושים מקצועית.

איך פרעושים מתרבים?

במהירות מטורפת!
נקבה שזכתה לארוחת הדם הראשונה שלה יכולה להטיל בפעם הראשונה עד 50 ביצים. אם ניקח בחשבון שתוחלת החיים המקסימלית של פרעוש היא 3 חודשים בממוצע ושהרבה מאוד ביצים נופלות לאחר ההטלה מהפונדקאי לקרקע, פוטנציאל ההתפשטות של פרעושים עצום.
יתרה מזאת, הפרעושים שנגלים לעינינו הם טיפה בים מסך כל אוכלוסיית הפרעושים הכללית: הרוב הם ביצים כ- 50% מאוכלוסיית הפרעושים,  45% הם זחלים וגלמים של פרעושים כך שרק 5% הם הבוגרים.
אם עלו עליכם או על חיית המחמד עשרות פרעושים עוקצים, תארו לעצמכם כמה יש בדרך..

האם פרעושים עפים?

מכיוון שפרעושים קופצים כל כך גבוה ניתן לחשוב בטעות כי הם עפים, אך לא כך פני הדברים. פרעושים אינם עפים, פשוט כי הם חסרי כנפיים.

כמה גבוה יכול פרעוש לקפוץ?

פרעושים הם אלופי העולם בקפיצה לגובה. פרעושים יכולים לנתר לגובה של 20 ס"מ ולמרחק של 30 ס"מ שזה בערך פי 100 מאורך הגוף והגובה שלהם. יכולת הניתור של פרעושים דומה לאדם שמנתר למרחק של 300 מטרים.
זו הדרך המיוחדת של פרעושים לעבור מפונדקאי אחד לשני בקלות וזו גם הסיבה שכאשר מבצעים הדברה כנגד פרעושים יש צורך לבצע הדברה בשטח נרחב כי אחת הבעיות בזמן ריסוס נגד פרעושים היא העובדה שהם מתפזרים במהירות לכל עבר.

האם פרעושים יכולים להמית כלב או חתול?

בנוסף להיותם מטרד מעצבן בייחוד בזכות הגירודים הבלתי פוסקים, פרעושים יכולים להוות גורם סיכון גבוה עבור חיות מחמד.
מכיוון שפרעושים זוללים כמויות דם גדולות מהפונדקאי עליו התיישבו, גורי כלבים או גורי חתולים שתלויים באימם לאספקת מזון עלולים
לספוג מכה קשה ואף למות מאנמיה, מחלות עור וזיהומים כתוצאה משפשוף העור.
שמור על חיית המחמד שלך ממזיקים ומחלות, אל תיתן לה להסתובב ללא פיקוח, בייחוד ליד כלבים נגועים או כאלה שלא עברו הדברה נגד פרעושים אצל וטרינר חיות, היה עירני לגירודים ממושכים וקח אותה לטיפולים סדירים אצל וטרינר. כך תוכל לפקח עליה ולוודא שלא יהיה עליה פרעושים.

הדברת פרעושים ירוקה

קל יותר למנוע פרעושים מאשר להיפטר מהם. אם יש לכם חיות מחמד בבית או בחצר, הקדימו תרופה למכה, באמצעות כמה פעולות פשוטות של הדברת פרעושים בעצמכם תוכלו לבצע טיפול מונע לפרעושים לפני שתראו אותם.
מלבד הכלב או החתול שלכם קחו בחשבון שגם חולדות או עכברים יכולים להפיץ פרעושים. הדברה נגד חולדות כולל איטום פתחי כניסה של מכרסמים יצמצם את האפשרות של חדירת פרעושים לבית שלכם.
המלטה של חתולים היא אחת מהסיבות להתפרצות פרעושים. גדרו את החצר ותמנעו מקומות מסתור לחתולי רחוב. אם אתם אוהבי חתולי רחוב, פנקו אותם במזון במקומות מרוחקים מהבניין המשותף או מהבית ובכך תמנעו את כניסתם לחצר.

אל תשלחו את חיית המחמד שלכם ללא פיקוח לטיולים, כך תמנעו התחככות עם בעלי חיים שנושאים עליהם פרעושים. קחו תדיר את חיית המחמד לטיפולי מעקב אצל וטרינר.
אם בכל זאת נקלעתם למצב לא נעים של פרעושים בבית או פרעושים בחצר, אנחנו ממליצים להזמין שירותי הדברה נגד פרעושים אצל מדביר פרעושים מקצועי. צרו עימנו קשר ונסביר לכם כיצד מתבצעת הדברת פרעושים ירוקה ובטוחה.

מחפשים מדביר פרעושים מומלץ?

"איתי הלוכד – הדברה ירוקה" מדביר פרעושים מקצועי ילווה אתכם מהרגע שבו גיליתם פרעושים על הכלב או פרעושים על החתול ויסביר לכם כיצד יש לבצע הדברת פרעושים בשיטות ירוקות ובטוחות לכם, למשפחה וכמובן לחיית המחמד שלכם. הצוות לנו משתמש בתכשירי הדברה ירוקים באישור המשרד להגנת הסביבה ובשיטות הדברת פרעושים מתקדמות.

Call Now Buttonחייג\י עכשיו