0502-600-601

הדברת עכברים

לכל מקום אשר ילך האדם, חולדות ועכברים ינועו בעקבותיו….

הדברת עכברים – מבוא

מהיום שבו גילה האדם את החקלאות הצטלבו חייו וחיי חולדות (ושל עכברים). בשלב מסוים החלו בני אדם לאגור גרעיני תבואה באסמים לתקופות מחסור ותוך פרק זמן קצר חולדות למדו את היתרון במקורות מזון זמינים.

כמצופה מהן, חולדות (או עכברים) זיהו את הפוטנציאל הגלום במגורים בסמיכות לאדם (ועל חשבונו) הכוללים מקום מחסה ומקלט מצוין מפני אויבים פוטנציאליים כמו נחשים או עופות טרף שונים והחלו לפתח יחסי תלות קבועים בגורם האנושי. הסברה הרווחת כיום, שעל כל תושב על פני כדור הארץ קיים לפחות מספר זהה של חולדות או עכברים.

עכברים או חולדות הם מכרסמים חסרי זהות (אנונימיים), אופורטוניסטיים (מנצלים כל פירצה או הזדמנות), ללא יחס מועדף למעמד חברתי זה או אחר של בני אדם. חולדות מקיימות קשר כל כך הדוק עם בני האדם ומשפיעים, בצורה ניכרת, על אופי חייו בהיבט הבריאותי, הפיזי והכלכלי עד כי השם "מכרסמים סמוכניים" ניתן להם וזאת כי האדם מספק, גם עבור חולדות וגם עבור עכברים מים, מזון ומקום מקלט באופן שוטף ועקבי.

חולדות (חולדה נורווגית או חולדה מצויה) החלו, תוך זמן קצר, להגיב מהר לשפע המזון והמים, התרבו בשיעורים גבוהים והחלו, באין מפריע, בהשתלטות עוינת על סביבתו של האדם  עד אשר הפכו מ- "חיות מחמד" בלתי קרואות ל- מזיקים בלתי רצויים. במקביל ובאופן בלתי נמנע החלו לצוץ הנזקים המשניים של חולדות, שנאמדו בהון רב.

חולדות לא הסתפקו בשהייה במחסני המזון וחדרו עם הזמן לתוך מגורי האדם. חולדות הפיצו מחלות, הותירו גללים ושתן, נגסו במזון ופגעו בתשתיות הבית.

האיום הבלתי פוסק על בריאותו גרם לאדם להבין במהירה שיש צורך להתייחס בכובד ראש לנוכחות של חולדות ולכן החל לפתח שיטות של הרחקת חולדות או סילוק חולדות על מנת למתן את נזקיהן.

 

נזקים של מכרסמים

חולדה מכרסמת נעליים איתי הלוכד

חולדה מכרסמת צינורות

צינור מכורסם על ידי חולדות

 

מכרסמים מהווים איום קבוע ובלתי פוסק על בריאותו של האדם, מצבו הפיזי והכלכלי:

 • חולדות כמו עכברים נחשבים מזיקים הרסניים וגורמים לסכנות בטיחותיות חמורות.
 • חולדות גורמות להצתת שריפות במבנים על ידי לעיסת חוטי חשמל.
 • מכרסמים אוכלים כמויות עצומות של מזון; לפחות 20% ממקורות המזון בעולם מתכלים על ידי מכרסמים.
 • חולדות או עכברים מזהמים את המקומות שבהם ביקרו על ידי שתן, גללים ושיער.
 • חולדות נוברות ופוגעות ביסודות הבית על ידי חפירה ללא לאות ובאמצעות שיניהן החדות כתער בקירות, בגג וברצפת העץ, אפילו בספרים, רהיטים ומכשירי חשמל.
 • גרוע מכך, חולדות מפיצות מחלות שונות לבני אדם או בעלי חיים בדרך של נשיכה, וגורמות להרעלת מזון באמצעות פיזור שתן וגללים במקומות איתם האדם בא במגע ואף על ידי פרעושים הנטפלים אליהן.
 • חולדות נחשבות לווקטורים של מחלות ומגיפות כמו: עכברת – leptospirosis (על ידי שתן), דבר וטיפוס מוריני (פרעוש החולדה) טיפוס המעיים, הנטאוירוס (שאיפת ריח של גללי ושתן החולדה).
 • חולדות עלולות לנשוך תינוקות חסרי ישע בעריסתם. עקב הריח המתקתק אותו מפיץ החלב, שנותר על גופם או בעקבות כל מזון אחר המושך אליו חולדה רעבה. על מנת להגן על תינוקות מפני נשיכת חולדה חובה להקפיד על השכבת תינוק נקי במיטה נקייה – כך יקטן הסיכוי למגע עם חולדות.

 • נשיכת חולדה

 •  

חולדות – דרך חיים

IMG_5634 - Copy itay iphone 22.08.15 1612 - Copy itay iphone 22.08.15 1613 - Copy

מכרסמים ביתיים כמו חולדה נורבגית, חולדה מצויה או עכבר הבית ניתן למצוא כמעט בכל מקום המספק להם תנאי מחייה בסיסיים.

מפעלי מזון, סופר מרקט, מסעדות, חנויות המספקות מזון לבעלי חיים, מחסני תבואה (ממגורות), הינם מקומות פגיעים, שמועדפים במיוחד על מכרסמים.

עכברים או חולדות יאכלו כמעט כל מזון הנצרך על ידי האדם או על ידי חיות הבית שלו ולעיתים רחוקות ייראו בשעות היום אלא אם כן כמות אוכלוסיית החולדות עולה מעבר ליכולת ההכלה של אזור המחייה (פיצוץ אוכלוסין).

חולדות או עכברים יכולים להשתחל דרך סדקים או פתחים צרים מאוד, עובדה זו גורמת קושי רב לאתר את דרכי הכניסה או המעבר שלהם.

למרות שנדיר לראות חולדות או עכברים, בלילות שקטים ניתן לשמוע אותם היטב מכרסמים דבר מה, מצייצים לחברי להקתם או פוערים חורים לנתיבי מעבר שונים.

אם הכלב או החתול שלך בוהה בחלקו התחתון של הספה או בארון הבגדים יתכן וחולדה או עכבר מסתתרים שם, אף על פי כן, כלבים או חתולים אינם מרתיעים מכרסמים.

בדרך כלל, רמזים ברורים וגלויים של נגיעות חולדה או עכבר בבית הם גללים ושתן על שיש המטבח, במגירות המטבח או במזווה האוכל.

לא במקרה, עקב היותו יונק חברתי שחי בלהקות, מכרסמים, לעיתים קרובות, הינם בעיה סביבתית, לא נקודתית!

אם התגלתה נגיעות מכרסמים בבית מסוים, סביר להניח שהבתים הסמוכים לו גם הם נגועים בבעיית חולדות ולכן על מנת למגר את התופעה בצורה אפקטיבית, חובה לבצע הדברה נגד חולדות בכל הרחוב.

עבור אנשים מסוימים, בעיית חולדות, כפי שאנו מכירים, היא סיוט אמיתי.

בכל מקום בו יתיישב האדם, חולדות יבואו בעקבותיו, יוצרות ערים מקבילות משלהן מתחת האדמה או בתוך מחילות תחת שדות ומטעים.

עכברושים גדולים משגשגים במקומות המזוהמים ביותר, מערכות ביוב עירוניות, סמטאות עזובות, פארקים נטושים.

חולדות מרעילות מזון, מערערות יסודות של מבנים, מפיצות מחלות, משמידות יבולים ואף נושכות תינוקות חסרי ישע או  אוכלות בני אדם בעודם בחיים.

עכבר הבית (Mus musculus)

עכבר

עכבר הבית נחשב, במידה רבה, ליונק הנפוץ בעולם:

 • עכבר הינו יונק בעל מבנה גוף צר שמשקלו הממוצע נע בין 15-30 גר'
 • עכבר בעל אזניים שעירות הגדולות יחסית לגופו, עיניים קטנות, שחורות ובולטות, גוף שעיר בגוון אפור/שחור או חום בהיר עם בטן בהירה יותר. אורך גופו של עכבר כ- 10 ס"מ ויחד עם זנבו מגיע עכבר לאורך כולל של 20 ס"מ. עכבר מותיר אחריו גללים (צואה) בצבע שחור בצורה ובגודל של גרגר אורז.
 • אורך חייהם הממוצע של עכברים נע בין 9-18 חודשים למרות שבתנאי שבי הצליחו עכברים לחיות עד גיל שנתיים.
 • עכברים מפצים על חוש ראייה לקוי (מקרוב) במערכת ראייה היקפית המאפשרת להם לזהות תנועה.
 • עכברים ניאופיליים (אינם חוששים מסביבה חדשה) סקרנים.
 • עכבר שחיין מעולה.
 • עכבר מזנק לגובה של 30 ס"מ ומנתר בצורה אופקית למרחק של 40 ס"מ לערך.

עכבר הבית הוא יונק המתאקלם במהירות בסביבה חדשה (סתגלני) ובעל כושר קפיצה, ניתור, טיפוס ושחייה מעולים. חוש הריח, הטעם והמישוש של עכבר הבית יוצאי דופן גם כן.

מחוץ לבית יגורו עכברים בתוך סדקים שונים, שקעים בקירות, בתוך חריצי סלעים או יבנו מערכת מחילות תת קרקעית הכוללת חדרי מזון, חדרי מגורים ומספר פתחי יציאה.

בסתיו, בואו של גל הקור הראשוני מאלץ עכברים לתור אחר מקורות מזון ומחסה חדשים.

עכברים סקרנים מטבעם וישתחלו לכל סדק הגדול מ- 8 מ"מ. אם גילה עכבר שהמקום החדש עדיף על זה שבחוץ סביר להניח שתהיה לך בקרוב בעיית עכברים!

עכברים יקננו אך ורק במקום מוסתר הקרוב למקור מזון. קן עכברים עשוי מנייר או אריגים שונים ובצורה של כדור צמר בקוטר של 10 ס"מ.

ככלל, אם אין מחסור במזון, עכבר ישוטט עד 20 מטרים ממקום הקן שלו לארוחה היומית. עכברים הינם מכרסמים טריטוריאליים ויחקרו בקביעות את אזור מגורם על מנת להכירו טוב יותר.

עכברים הינם בעלי חיים ניאופיליים כלומר, כאלה שאינם חוששים מדברים חדשים.

עכברים הם מכרסמים סקרנים, אולי סקרנים מדיי. תכונה זו בולטת אצלם במיוחד ומובילה אותם לפשפש ולבלוש אחר כל אובייקט חדש בטריטוריה שלהם.

עכברים משננים וזוכרים היטב מעברים, מכשולים, כל דבר מזון, מים או מחסה או כל דבר אחר הקיים בבית הגידול שלהם (habitat).

עקב ראייתם החלשה, עכברים נעזרים בשערות שפמם על מנת לנווט כשהם מתקדמים לאורך קירות או חפצים שונים – אם אתה קפוא במקומך, עכבר לא יראה אותך!

עכברים יוצאים ממקום מחבואם על מנת לחקור את סביבתם כשהם בטוחים שהם לבד, בדרך כלל בשעות החשיכה או בכל רגע אחר בו הם לא מזהים תנועות חשודות. עכברים נצפים בשעות היום בדרך כלל בתקופות של חוסר מזון.

משפחה של עכברים תמנה זכר שליט, מספר של נקבות וצאצאיהם. בתוך הטריטוריה ישנם הבדלי מעמדות בין הנקבות. עכברים צעירים שבגרו יאולצו לעזוב את הלהקה למרות שמספר נקבות בוגרות יורשו להישאר בקרבת הוריהם בהיררכיה מסוימת בתוך הטריטוריה.

 

עכברים נחשבים לאחת מקבוצות היונקים הפוריות ביותר:

 • לאחר כחודש עד חודש וחצי מלידתה, נקבת העכבר מסוגלת להביא צאצאים לעולם.
 • משך הריון נקבת עכבר הוא כ- 18 ימים ומס' הוולדות נע בין 3-12 כאשר הממוצע עומד על 5-6.
 • נקבת עכבר תמליט בימי חייה לפחות 12 שגרים. (12 לידות).
 • גורי עכברים נולדים עיוורים וקירחים משיער אך הם מתפתחים במהירות ובתוך 2-3 שבועות מצמחים פרווה שעירה. בגיל 3 שבועות אזניהם זקורות וראייתם
 • משתפרת. בגיל זה גורי עכברים מתרגלים יציאה מהקן ואכילת מזון מוצק.

עכברים קטנים

עכשיו, ברור לעין כל מדוע, בתנאי שפע, תפוצתם של עכברים כה גדולה אך למרבה המזל קצב הילודה שלהם מצטמצם ככל שמספרם עולה.

עכברים יכולים לחיות באזורי מחייה יבשים ולקבל את מנת המים היומית שלהם מתוך המזון אותו הם צורכים.

עכברים מכרסמים אומניבורים (אוכלי כל). בטבע, עכברים יעדיפו לאכול זרעים וגרעיני תבואה למרות שיסתפקו גם בשורשי צמחים וחרקים למיניהם כמו זחלים או תיקנים או אפילו פגרים.

אף על פי שעכברים יכולים להסתפק בפירורים, בשגרה הם ניזונים מארוחה יומית שמשקלה כ- 3 גרם (המבטאת 10-15% ממשקל גופם!). כשיש בנמצא מזון של בני אדם, שהוא עשיר בחלבונים וסוכרים כמו נקניקים, שוקולד, חמאה או אגוזים, עכברים יעדיפו אותו על פני מזון טבעי. עכברים הם סקרניים מטבעם ולכן יטעמו, ללא היסוס, דברי מזון חדשים כגון סבון או דבק אם הם מכילים שומן בעל חיים.

עכברים מכרסמים כל מזון שהוא זמין עבורם. עכברים טועמים מנות מזון קטנות מאוד מכל דבר עד שהם מגיעים להחלטה מהו המזון הכי טעים עבורם. בדרך זו, עכברים משמידים כמות גדולה יותר של מזון מזו שאכלו בפועל.

שאלה: כמה גללי צואה מטיל העכבר במשך שנה אחת? (תשובה בתחתית העמוד)

 

חולדה נורווגית – עכברוש

חולדה נורבגית – rattus norvegicus (או בשמה הנוסף חולדת החוף, חולדה חומה או חולדה נודדת) היא חולדה מתוחכמת, קשוחה וחזקה, שיכולה להסתגל למזג אויר קר ולכן היא החולדה הנפוצה ביותר בעולם. (עד היום אין שום הוכחה כי חולדה זו הגיעה מנורבגיה)

 • אורכה של חולדה נורווגית בוגרת (ללא זנבה) נע בין 18-24 ס"מ ומשקלה 200-300 גר' ויכול להגיע עד 450 גר'.
 • חוטם חולדה נורבגית קהה- פחוס (אינו חד) ומבנה הגוף שלה מלא וכבד.
 • חולדה נורבגית בעלת עיניים קטנות, אזניים קטנות ופרווה מחוספסת.
 • אורך זנב חולדה נורבגית נע בין 9-13 ס"מ, קצר יותר מאורך גופה+ ראש וכמעט חסר שיער. צבעו דו גוני.
 • פרוות חולדה נורבגית בגוון חום משובץ בשיער שחור בחלקו העליון. ישנן גם חולדות בעלות פרווה בגוון שחור או אפור. צבע בטנן אינו אחיד, בגוון בהיר אפרפר.
 • חולדה נורווגית מעדיפה לחיות במחילות ובביובים משום שהיא חופרת מטבעה.
 • חולדה נורבגית שחיינית מעולה. תועדו מקרים בהם חולדות שחו למרחק של יותר מ- 500 מטר.
 • חולדה נורבגית מסוגלת לחדור לבית דרך האסלה בקלות יתרה.

חולדה תשיל מעל גופה 500,000 שערות במהלך שנה אחת. ללא השחזה או כרסום, שיניה החותכות של חולדה יכולות להגיע לאורך של 10 ס"מ בתוך שנה אחת!

לכן חולדות נאלצות להשחיז את שיניהן הקדמיות באמצעות לעיסה או כרסום בלתי פוסק. חולדות ילעסו עץ מתכת עדינה, קירות גבס, ציפוי חוטי חשמל או אפילו בטון, הכל מלבד זכוכית ורוב סוגי המתכות.

 • אורך חיי חולדה 9-12 חודשים בממוצע. ישנן כאלו שהאריכו חיים עד לגיל 3 שנים.
 • חולדות שחייניות מעולות ובעלות יכולת ניתור וקפיצה מרשימות.
 • חולדה בעלת חושים מחודדים של שמיעה, מגע, טעם וריח.
 • חולדות תרות אחר מזון בשעות החשיכה.
 • בניגוד לעכברים, חולדות ניאופוביות, חשדניות (חוששות מדברים חדשים)
 • למרות היותן חשדניות, חולדות מהר מאוד מסתגלות למגורים במקומות חדשים ולסוגי מזון חדשים.

בניגוד לחרקים חולדות פעילות במהלך כל השנה והן גלויות יותר לעין בין החודשים אפריל- יוני ובחודשים אוקטובר נובמבר (רבייה), כשמזג האוויר נעים.

מחוץ למבנים, חולדות נורווגיות יעדיפו לחפור מחילות בקרקע לאורך קירות, מתחת למצבורי אשפה או תחת לוחות בטון נטושים. בכל מחילה יש פתח מילוט אחד לפחות.

חולדות תמיד יתמקמו בקרבת מזון ומים נגישים. בכל לילה, חולדות נוהגות לחזור על אותו מסלול של חיפוש מזון ומשאירות אחריהן סימני עקבות בולטים.

כשהמזון נגיש, חולדות לא יתרחקו מהקן שלהן יותר מ 30 מטר אך בזמן הקציר, עבור מנת תירס או בוטנים טעימה, יתרחקו אף יותר.

על מסלול הליכתן של חולדות או בפתחי הכניסה השונים, חולדות משאירות סימנים שמנוניים כהים. חולדות מסוגלות להשתחל דרך פתחים בעלי קוטר קטן הרבה יותר מגופן.

עובדה זו אינה מפתיעה כלל אם מבינים עד כמה גמיש שלד העצמות שלהן. אם חולדה עומדת בפני פתח, היא מגששת תחילה עם ראשה ובאמצעות שערות החוטם מקבלת מידע, במהירות שיא, לגבי גודל הפתח והאם היא יכולה להיכנס פנימה ללא חשש.

חולדה צעירה מסוגלת לחדור דרך פתח צר שקוטרו גדול מ- 12-13 מ"מ, חולדה בוגרת תחדור פתח שקוטרו 20 מ"מ ומעלה.

חולדות פוערות פתחים או חורים בתוך מבנה מייד לאחר שפלשו אליו לשם מעבר ממקום למקום או לצורך יצירת קן. הפתחים יהיו בגודל של 5-8 ס"מ מלווים בריח שמנוני אופייני ובולט של חולדות.

כמו עכברים, חולדות מקימות מושבות טריטוריאליות. בראש המושבה עומד זכר שליט דומיננטי ולצידו מס' חולדות נקבות שליטות. תפקידו של הזכר השליט הוא להגן ולשמור על הנקבות מפני הזדווגות לא רצויה עם זכרים זרים מחוץ ללהקה.

הנקבות בלהקה אחראיות על הגנה מפני חולדות זרות, הקמת וטיפוח הקן בנוסף לטיפול בצאצאים.

קן של חולדה עשוי מעלים, חוטים, נייר או כל דבר אחר הנמצא בהישג. חולדות פעילות בלילה אך ניתן למצוא מס' פרטים גם במהלך היום. אירועים כאלה מתאפשרים כאשר חולדות במעמד נמוך לא מקבלות גישה למקורות המזון בזמן ארוחת הלילה יחד עם להקת החולדות השלטת, ונאלצות לשוטט אחר מזון בשעות היום.

חולדות מזדווגות עם בני זוגן בהתאם לשפע המזון והמחסה במהלך כל השנה וגם בתקופת החורף:

 • לחולדות אין עונת רבייה, הן מתרבות במהלך כל השנה אך בעונות המעבר, סתיו והאביב (טמפ' נוחה), חולדות מגבירות את קצב הילודה.
 • בגיל חודש וחצי חולדה צעירה מגיעה לבגרות מינית.
 • נקבת חולדה נורווגית בעלת 12 פיטמות.
 • חולדה נקבה מתייחמת בדרך כלל אחת לשבוע, ובמהלך לילה שלם, אלא אם כן היא בהריון.
 • תוך מס' שעות לאחר ההמלטה, חולדה מתייחמת בשנית.
 • לעיתים נדירות, חולדה נורבגית (rattus norvegicus) מסוגלת להזדווג עם חולדה מצויה (rattus rattus) אך העוברים לא יקלטו ברחם ואם כן, הוולדות לא ישרדו מעבר למס' ימים או יינטשו על ידי אימם.
 • משך הריון חולדה הוא כ- 21 ימים והשגר מונה בין 2-14 וולדות כאשר הממוצע עומד על 7.
 • נקבת החולדה תעמיד במשך שנה אחת כ 8 שגרים לפחות.
 • תקופת הייחום מסתיימת אצל חולדות בגיל 18-24 חודשים.
 • וולדות חולדה נולדים קירחים משיער ועיוורים אך הם גדלים במהירות רבה.
 • תוך 21 ימים גורי חולדה שומעים ורואים היטב את הנעשה סביבם.

ולדות חולדה

כעת ניתן להבין היטב מדוע חולדות משגשגות למספרים גבוהים.

בתנאים אופטימליים זוג חולדות יכול להביא 15,000 צאצאים בתוך שנה אחת.

חולדות בעלות תיאבון בלתי מוגבל: חולדה מסוגלת לאכול במשך יממה מזון השוקל עד שליש ממשקל גופה.

חולדה חיה אומניבורית ושכזו היא אוכלת כל: חלזונות, בוטנים, אגוזים, זרעים שונים, פירות וירקות, ביצים, בשר, כולל סבון, עור, ממתקים למיניהם ואף חולדות אחרות  (תופעת קאניבליזם) או פגרים. כמעט כל פסולת מזון שיותיר האדם יתחבב על חולדות.

חולדות בעלות תיאבון בלתי מוגבל, בעוד עכבר מסתפק במועט. חולדה תמתין עד שביטנה תתמלא בכל ארוחה. כמו עכברים, חולדות נכנסות לתוך מקפיאים ללא חשש וזוללות מזון קפוא. הדאגה היחידה הנמצאת בראש מעייניה של חולדה נורבגית היא מציאת מקור מים נגיש שבלעדיו אינה יכולה לשרוד. חולדה נורבגית צורכת כ 30 גר' מים ליום.

בתקופות של חורפים קשים וקרים מצטמצם מספרן של חולדות בטבע ואף התנהגותן משתנה. שיעור התמותה גבוה ומספר רב של חולדות אינו שורד את החורף הקשה עקב המחסור במזון ובעקבות כך מספרן יורד לשפל.

בתחילת האביב, סמוך לחודש מרץ, מזג האוויר החמים מדרבן חולדות להתרבות.

המלקוש מביא עימו מעטפת צמחייה נוספת התורמת רבות למקורות מזון ומחסה עבור חולדת החוף והילודה גוברת, לכן מספר החולדות שופע בתקופה זו של השנה.

בקיץ, לעומת זאת, יש תנובת פירות וירקות בלתי פוסקת ומצבורי פסולת של שווקים ומסעדות תורמים אף הם לשפע המזון עבור חולדות. כל אלו מביאים לגידול מאסיבי במספר החולדות בחודשי הסתיו (ספטמבר ואוקטובר).

התקררות מזג האוויר בחודשים נובמבר עד פברואר דוחפת חולדות לאתר מקורות מחסה חלופיים וחמימים, לפיכך חולדות פולשות לתוך מבנים, דירות ובתים.

חולדה מצויה – חולדת העליות

לצידה של החולדה נורבגית קיים מין נוסף של חולדות הנקרא חולדה מצויה. לחולדה זו שמות נוספים כמו חולדה שחורה (black rat), חולדת האניות (ship rat), חולדת גגות (roof rat), חולדת העליות, חולדת הבתים (house rat), חולדת אלכסנדרוני (alexandrinus Geoffroy).

כמו חולדת החוף, חולדה מצויה היא מזיק לא רצוי שחי לצידו של האדם מזה שנים.

 • חולדה מצויה צנומה יותר מחולדה נורבגית ומשקלה הממוצע כ 150 גר'. הוא יכול להגיע עד 225 גר'..
 • חולדה מצויה אתלטית יותר ובעלת יכולת טיפוס מצוינת.
 • צבעה של חולדה מצויה אפור שחור או חום אפור. בטנה בגוון אחיד. (אפור חום או לבן)
 • אורך זנב חולדה מצויה גדול יותר מאורך גופה+ ראש.
 • עיניה גדולות יחסית לחולדת החוף.
 • אזני חולדה מצויה מגיעים עד עיניה בקיפול.
 • חוטם חולדה מצויה מחודד יחסית לזה של חולדת החוף.
 • נקבת חולדה מצויה בעלת 10 פיטמות.
 • חולדה מצויה חיה במקומות גבוהים כמו גגות, עליות גג או על עצים מכיוון שהיא מטפסת מטבעה.
 • חולדה מצויה אוכלת כל דבר אך היא נמשכת בעיקר לפירות, זרעים, חרקים, ביצי ציפורים וגוזלים.
 • חולדה מצויה מקבלת את מנת המים היומית שלה מתוך המזון שהיא אוכלת.

זיהוי נגיעות של מכרסמים

קיימים שנים-עשר סימנים המעידים על פעילות של מכרסמים:

 1. גללים של מכרסמים – הסימנים הבולטים של נגיעות מכרסמים הם גללים (גללים של חולדה או גללים של עכברים). זהו סימן ברור ובולט שכאן ביקר מכרסם! ניתן למצוא גללים של מכרסמים על השיש במטבח, בתוך מגירות או במזווה. אפשר לגלות גללים של מכרסמים גם בעליית הגג, במרתף או באזור חניית הרכב המקורה. ישנה צורה ייחודית של גללים לכל סוג של מזיק: גללים של עכבר בצבע שחור, בגודל ובצורה של גרגר אורז ומחודדים בקצותיהם. גללים של חולדה מצויה (חולדת אלכסנדרוני) הם כפולים בגודל מזה של עכבר, לפחות, בערך כמו חרצן זית ובצורת בננה. גללים של חולדה נורבגית (חולדה נודדת) בצבע שחור מבריק, דומים בגודלם לאלו של חולדה מצויה אך הם עבים יותר וישרים. גללים של מכרסמים ניתן למצוא כמעט בכל מקום בבית אך בעיקר בקרבת המזון בו נגסו, לאורך מסלולי ההליכה שלהם או בקרבת פתח הקן שלהם.
 2. כתמי שתן – כתמי שתן של מכרסמים נראים בבירור תחת אור על- סגול.
 3. סימני כרסום – השיניים החותכות הקדמיות של מכרסמים גדלות ללא הפסקה בכל ימי חייהן. חולדות או עכברים חייבים להשחיז את שיניהן החותכות באמצעות כרסום בלתי פוסק על מנת לקצר אותן. במידה ולא יעשו כך, חולדות עלולות למצוא את עצמן עם שיניים באורך בלתי סביר, דבר שעלול לפגוע ביכולתן לאכול, לפצוע את פיהן ואף להוביל למותן עקב רעב.
 4. מחילות – מכרסמים חופרים מחילות לאורך תעלות, פתחי ביוב, גדרות או קירות ותחת מבנים ומצבורי זבל.
 5. עקבות – מכרסמים כמו חולדה או עכבר מותירים אחריהם סימני עקבות ברורים של כפות רגליהם כשהם צועדים על בוץ או באזור מאובק ומלוכלך.
 6. מסלולי הליכה קבועים וידועים – חולדות הולכות בנתיבים קבועים כשהן יוצאות לחיפוש אחר מזון. תוך כדי כך הן משאירות סימני ברורים למסלולן על הדשא או העשב.
 7. כתמים שומניים – הפרווה של חולדה או פרווה של עכבר מכילות חומר שומני המגן עליהן מפני חדירת מים. כאשר חולדה או עכבר מתחככים בקיר או במחילה הן משאירות סימני שמן בולטים לעין.
 8. קינים – חולדות או עכברים בונים קינים למגורים בארונות, מאחורי מכשיר חשמל כמו תנור או מקרר, בעליית הגג או בתוך רכב. קן של חולדה או קן של עכבר שונים בגודלם ועשויים בדרך כלל מבד, צמר או נייר.
 9. סימני כרסום במזון – עכברים סקרניים וכשכאלה הם נוגסים כמעט בכל דבר. עכברים טועמים מכל הבא ליד ומשאירים על המזון חותם ברור של טביעת שיניהם. בניגוד לעכברים, חולדות משתדלות לחסל את כל המזון אבל גם הן משאירות סימני כרסום על אריזות המזון.
 10. מכרסמים חיים או פגרים של מכרסמים – מכרסמים פעילים בלילה. בשקט מוחלט וללא תזוזה, ניתן לראות עכבר צועד במטבח או חולדה מטיילת במרפסת. מכרסמים הנצפים במהלך היום מעידים לרוב על התפוצצות אוכלוסין.
 11. קולות – אולי לא ניתן בנקל לצפות בהם בשעת לילה אך לשמוע אותם- אפשרי בהחלט! נקישות, וציוצים או קולות של כרסום בחלל הגג מדירים שינה מכל אדם שבביתו יש בעיית מכרסמים. אם הכלב או החתול שלך בוהה בנקודה לא ברורה בקיר או בארון, סביר להניח שהוא עוקב אחר מכרסם.
 12. ריח – בחדרי הבית שאינם מאווררים ניתן לחוש בריח עז של שתן חולדות.

  כרסום של חולדה


כיצד נפטרים מחולדות – דע את האויב

טיפול סביבתי ipm –

על מנת להיפטר מבעיה של חולדות מומלץ להצטייד בסבלנות מרובה ובסיועו של מדביר מכרסמים מקצועי. מדובר במערכה עיקשת ובקרב לא פשוט נגד חולדות ולכן לא מומלץ לנסות ללכוד את החולדה לבד.

תפקידו של מדביר המכרסמים הוא לנתח את היקף התופעה ולקבוע האם מדובר באירוע מערכתי או נקודתי. (מקרה שניתן לפתור בעזרת לכידה במקום). לכידת חולדות או הרעלת חולדות על ידי אדם שאינו מיומן, בצורה אקראית, תגרום להשפעה מינימלית על היקף התופעה. ובמקרים רבים תהיה ידו של האדם על התחתונה.

הדרך הנכונה לבצע הרחקת חולדות או מכרסמים בכלל מביתך היא לא לאפשר להם להגיע לשם מלכתחילה. מאחר וחולדות נוהגות להסתתר באזורי צמחייה הסמוכים לקירות הבית, מומלץ לגזום באופן תדיר את צמחי הגן והעצים בחצר וליצור שטח סטרילי של כמטר לפחות בין הצמחים לקיר ובין העצים לגג.

חצר נקייה משמעה, חצר עם פחות מזיקים! מניעת מקורות מחסה ומקורות מזון תפחית את הסיכוי לחדירת מכרסמים לחצר ביתך, לכן סלק גרוטאות מהחצר האחורית, פנה פסולת בניין או פירות וירקות רקובים, דאג שפחי האשפה ירוקנו תדיר ויהיו מכוסים כל הזמן, תקן צנרת מים דולפת.

חולדות נוהגות להסתתר תחת ערימות עץ או בתוך רכבים נטושים, מכשירי חשמל שזרוקים בחצר ללא שימוש כמו מקררים, מכונות כביסה או מייבשים או רהיטים ישנים שאנחנו שומרים בחצר.

החשש העיקרי הוא מפני חדירת של מכרסמים לתוך הבית, המקדש הפרטי שלנו. אם נאפשר להם – מכרסמים יחדרו לבית, אם לא – יישארו בחוץ. חולדות או עכברים מתגנבים בחשאי דרך חלון או דלת שנשכחו לרגע פתוחים אבל לא רק…

עכברים או חולדות מוצאים דרכים מקוריות ויצירתיות לפלוש לבתים. פתחי צנרת של מזגנים    או מעברי תקשורת שאינם אטומים, מרווחים בארגז הרוח של הגג או רעפים שבורים או שכאלה שזזו עם הרוח הם דרך נוחה עבור מכרסמים להיכנס לבית. חולדות או עכברים מסוגלים לצעוד ללא חשש על כל משטח (כמעט) גם על הטיח הצבעוני הכל כך פופולרי כיום שנדמה כי הוא שטוח לגמרי, חולדות צועדות בבטחה (וגם עכברים).

מומלץ לבצע בדיקה שנתית לצד החיצוני של הבית ובמיוחד באזור הגג על מנת לאתר פתחים שנפערו במהלך השנה או פגמים שלא שמנו לב אליהם. איתור יסודי של כל הפתחים ואיטום מקצועי יביא לתוצאות אפקטיביות ויקטין את הסיכוי לחדירת מכרסמים לתוך הבית.

לא תמיד זה מתאפשר ולא לכל אחד עומד התקציב הראוי, אך על מנת להדוף פלישת חולדות באופן מוחץ חובה לבצע, בו זמנית, טיפול  בשיטת ipm (integrated pest management) בהיקף רחב יותר משטחו של בית אחד. קבוצת בעלי בתים שבחזקתם קיימת בעיה של חולדות חייבים להתאגד לפעולת מניעה כוללת. טיפול יסודי נגד חולדות כולל פעולות מניעתיות של צמצום מקורות מזון, מים ומחסה, שבסיומן מבוצעות פעולות ניטור ומשוב. הפקרת חולדות ללא מים מזון תותיר אותן נואשות ורעבות ובסופו של דבר תוביל אותן למצב שבו יתחילו לטרוף אחת את רעותה. כך ירד מספר החולדות למינימום.

טורפים טבעיים

נהוג לחשוב בטעות שכלבים או חתולים בבית ובחצר מסוגלים להוות איום בפני חדירת מכרסמים או כל שכן להרחיק להקת עכברים. אכן, חתולים או כלבים מסוגלים להריח חולדה או אפילו לטרוף אותה אך בפועל התנהגות חולדה אינה משתנה בסמוך לחיות מחמד והיא מתעלמת מקיומו. חולדה זריזה לאין שיעור מרוב הכלבים, חולדות או עכברים נכנסים לפתחים שאליהם יכול חתול רק לחלום. הם גם משתחלים למקומות צרים ועולים לגבהים ששום כלב לא יגיע אליהם. חולדה חיה חכמה ומבינה מהר מאוד שכלב או חתול לא יכולים לטפס לגג או לחצוב בקיר ולכן עליונותם ברורה.

כלבים וחתולים הן חיות מחמד מפונקות שבעליהן דואג להאביס עליהן מזון ברוב שעות היממה. עובדה זו גורמת להם לחוש שבעים ולכן הם מתעלמים רוב הזמן מקיומם של מכרסמים וישנם אף כאלה שהשלימו עם חיים לצידם מכרסמים באותה טריטוריה.

טורפים טבעיים שיודעים להתמודד עם חולדות או עכברים

IMG_3476IMG_2447  IMG_2577

 

מלכודות נגד מכרסמים

מלכודת חולדה

אם אינך רוצה שמכרסמים ישובו לביתך, בצע את פעולות המניעה טרם הצבת המלכודות.

לכידת מכרסמים היא פעולה חשובה מאוד במאמץ לסלק חולדות או עכברים משטח הבית אך היא אינה תחליף לפעולת ipm. ברוב המקרים, קצב לכידת מכרסמים באמצעות מלכודות אינו משתווה לקצב הריבוי הטבעי של חולדות.

חשוב להבהיר שעצם הנחת מלכודת למכרסמים אינו מבטיח לכידת עכבר או לכידת חולדה.

בשוק קיימים מספר סוגים של מלכודות למכרסמים כגון: מלכודת דבק לחולדות או מלכודת דבק לעכברים, מלכודת קפיץ לחולדות או מלכודת קפיץ לעכברים, מלכודות רשת ועוד.

הנחת מלכודת למכרסמים דורשת הבנה, ידע והתחשבות במס' רב של גורמים וביניהם:

 • זיהוי מדויק של המכרסם (חולדה נורבגית, חולדה מצויה או עכבר) והיקף הנגיעות.
 • נתונים לגבי מיקומו הנוכחי של המכרסם.
 • מידע לגבי אופן כניסת המכרסם למבנה.
 • בחירת מלכודת נכונה בהתאם לסוג המכרסם ואופי המקום.
 • הצבה נכונה של מלכודת המכרסמים בתוך המבנה.
 • בחירת פיתיון אטרקטיבי.
 • הצבת מלכודת לחולדות מחוץ להישג ידם של ילדים וחיות מחמד.

יתרונות שימוש במלכודות נגד מכרסמים:

 • בפעולה זו לא מעורבים חומרי הדברה למכרסמים.
 • הצלחת הלכידה נראית לעין.
 • ניתן להיפטר בקלות מהמכרסם שנתפס במלכודת לפני שהופך לפגר מצחין.

יעילותן של מלכודות למכרסמים גבוהה כשמדובר בהתמודדות מול מס' מצומצם של מכרסמים שחדרו למבנה אך אין זה אומר שמייד לאחר הצבתן המכרסמים (חולדה או עכבר) ייתפסו.

במקרים בהם חולדה בודדת חדרה בטעות לבית נעדיף להשתמש בשירותיו של לוכד מכרסמים מקצועי. (לוכד חולדות, לוכד עכברים).

מכשירים אולטרה סוניים

 ישנם מכשירים אולטרה סוניים (בעלות כספית גבוהה) המיועדים להרחקת מכרסמים. מכשירים אלו משדרים גלי קול בתדרים הנקלטים אך ורק על ידי אזני המכרסם. גלי הקול הללו אמורים לצרום באוזן של חולדה או של עכבר ולגרום לו אי נוחות ובסופו של דבר להרחיקו מהמקום.

יעילותם של מכשירים אלו נמוכה מכמה סיבות: האחת, כמעט ולא קיימת תמיכה מדעית שמאשרת שגלי קול מרחיקים חולדה או עכבר.

שנית, גלי הקול אינם חודרים קירות וגופים מוצקים ועם הזמן מכשירים אלו מאבדים מעוצמתם.

סיבה נוספת לחוסר יעילות מכשירי הקול היא העובדה שחולדה הינה מכרסם תבונתי, שתוך זמן קצר מתרגל לתדירות גלי הקול ומייחס להן חשיבות מועטה.

הדברת מכרסמים באמצעות רעל

 הדברת מכרסמים באמצעות רעל היא שיטה לקטילה של מכרסמים באמצעות פיזור רעלים מסוכנים על ידי מדביר בעל היתר להדברת מכרסמים מטעם המשרד להגנת הסביבה.

חומרי ההדברה מחולקים למס' קטגוריות:

 • חומרי הדברה מוצקים המכילים פיתיון ורעל. (בלוקים, תיונים, גרגרים)
 • נוזל לשתייה המכיל רעל.
 • אבקה המכילה רעל.

חומרי הדברה מכילים רעלים מושהים מסוגים שונים הגורמים לקטילת המכרסם לאחר מס' ימים.

חומרים מסוכנים אלו עברו רישום במשרד להגנת הסביבה והם מיועדים לשימוש כנגד מכרסמים בלבד.

השימוש בחומרים אלו חייב להיעשות על ידי אדם מנוסה ומיומן, שמבין את ההשלכות הבטיחותיות של יישום התכשיר, אחרת חומרי ההדברה עלולים לסכן ילדים, חיות מחמד או כל חיה אחרת שאכלה או שאפה בטעות את הרעלים.

ההמלצה שלנו היא לא להשתמש ברעלים בעצמך אלא להיעזר במדביר מכרסמים מוסמך בעל רישיון.

לעיתים יישום לא נכון יכול להביא לתוצאות הפוכות. ישנם מקרים לא מעטים שבהם אנשים פזרו רעל בצורה לא מבוקרת וגילו להפתעתם ריחות נוראיים של פגרים במקומות אליהם יד אדם לא יכולה להגיע כמו עליית גג. מאחורי ארונות המטבח או בתוך קירות גבס.

לוכד חולדות, לוכד עכברים

IMG_4258IMG_6903 - Copy IMG_1596 - Copy

 

"לפעמים מתגנבת חולדה לתוך הסלון דרך חלון שנשכח פתוח ובן רגע זורעת בהלה אצל כל בני הבית. החולדה קופצת לשטיח ומשם לספה, רצה לאורך הקיר לכיוון המטבח, מסתתרת לכמה רגעים מאחורי המקרר. בשלב זה כל הבית "על גלגלים", צרחות וצעקות נשמעים מכל עבר…."

התסריט הזה מעלה חיוך אצל כל אותם אלה שחוו מקרה של חולדה בבית. אצל כמה מהם הסתיים האירוע הטראומטי תוך זמן קצר לאחר שהזמינו את שירותיו של לוכד חולדות.

הקרדיט להמצאת השיטה של לכידת חולדות באמצעות ידיים בלבד, שייך למדביר ולוכד החיות איתי פוטש. שיטה ייחודית זו נוצרה כצורך חיוני ומיידי במקרים של חדירת חולדה לתוך בית.

באותה תקופה, לבעלי דירות עם חולדה משוטטת בסלון, לא היתה ברירה אלא להסתפק במלכודות לחולדות והיו גם לא מעטים שנאלצו לנטוש את הבית עד לתפיסתה של החולדה הסוררת.

לכידת חולדה או לכידת עכבר באמצעות הידיים מאפשרת לכל אלה שסובלים מבעיה של חולדה שמשוטטת בבית, להיפטר מהחולדה במהירות ללא המתנה מורטת עצבים.

לוכד חולדות מקצועי נדרש לעמוד בכמה קריטריונים:

 • ידע מקיף של כל סוגי המכרסמים.
 • הכרת דרכי חדירה של חולדה לבית.
 • הכרת מסלולי תנועה של חולדות או עכברים.
 • חתירה למגע, אומץ ונחישות.
 • ניסיון מוכח של לכידת חולדות או לכידת עכברים.
 • יכולת ניתוח של תמונת המצב הכללית בבית.
 • יכולת הגעה מהירה לבית הלקוח.

כיום, מס' מצומצם של מדבירים, הצליח לאמץ את השיטה של לכידת חולדות בעזרת הידיים. לעומתם ולמרבה הצער, צצו לאחרונה מס' רב של  "מתחזים".

מדובר במדבירים שנרתעים ממגע עם חולדות, אך למרות זאת, נותנים מצג שווא בפני הלקוח ומזדהים בפניו כלוכדי מכרסמים. בפועל הם מעניקים שירות שונה לגמרי כמו הצבת מלכודות או פיזור רעלים.

בבואכם לקבל שרות של לכידת חולדות או לכידת עכברים ודאו, מעל לכל ספק, שאכן אותו אדם יעמוד במילתו ויהיה מסוגל ללכוד במו ידיו את החולדה.

 הכר את המומחה (בנימה אישית)

את מושגי היסוד באורח החיים של בעלי החיים רכשתי בצעירותי עת שוטטתי בין גבעה לשדה. במשך תקופה ארוכה, תחת זהות בדויה, חקרתי וביליתי במחיצתם של זוחלים (לטאות, נחשים), פרוקי רגליים (חרקים, עקרבים, עכבישים), מכרסמים (חולדה, עכבר) ובעלי כנף (עטלפים, מיני ציפורים).

התשוקה לתהות על קנקנם של זוחלים, ציפורים ומכרסמים ולהכירם מקרוב הובילה אותי, תוך מאמצים רבים, ללכוד אותם בעצמי. כמובן שהנחות סלב הם לא עשו לי, ובאמצעות אימוץ טקטיקות ייחודיות הבנתי כיצד הם מתחמקים ובאלו אמצעים הם משתמשים על מנת לתעתע באויביהם. בדרך זו רכשתי את מיומנות הלכידה. כיום אני בעל רישיון הדברה לחרקים ומכרסמים מטעם המשרד להגנת הסביבה (רישיון מס' 1858) ובעל היתר ללכידת נחשים מטעם רשות הטבע והגנים.

לסיום

 רבים מהאנשים, הסובלים מבעיית מכרסמים מתפתים לבצע לכידת חולדות או לכידת עכברים בעצמם. רובם עושים טעויות קריטיות במהלך ניסיון הלכידה ומשלמים על כך ביוקר (תרתי משמע): עקב עוגמת הנפש משום שלא צלחו את המשימה ועדיין משוטטת אצלם חולדה בבית וגם כי עליהם להזמין (בתשלום נפרד) מדביר או לוכד חולדות להשלמת המשימה.

תשובה: במשך שנה אחת עכבר יותיר אחריו 18,000 גללים!

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים בדף המאמרים של האתר ובכל דף אחר באתר זה שמורות לאיתי פוטש (להלן 'איתי הלוכד'). חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר ללא כוונת רווח ללא אישור מפורש בכתב מ'איתי הלוכד'. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות, האיורים והחומרים הגרפיים שמלווים אותם. אין ללמד את המאמרים בשום מכון, קורס, מכללה או בית ספר, במסגרת אישית, פרטית או קבוצתית, ללא אישור מ'איתי הלוכד'.

תגיות:מאמר על חולדה, מאמר על חולדות,מאמר על עכבר,מאמר על עכברים,כיצד חי עכבר?,מתי מדבירים עכברים?,איך נמנעים מעכברים?, "בזכות מה עכברים שורדים?,איך עכברים מכרסמים?,מהם מכרסמים ביתיים?,המכרסמים שבסביבתנו,האם חולדה מסוכנת?,הבדלים בין סוגי חולדות,מה ההבדל בין חולדה מצויה לחולדה נורווגית?,

חייג\י עכשיו