0502-600-601

הדברת עכברושים

הדברת עכברושים

הדברת עכברושים | הדברת חולדות | הדברת חולדה נורווגית

 עכברוש

עכברוש הינו מכרסם חכם ואינטליגנטי, חסר פחד ומסוכן שמהתל באדם מזה מאות שנים. עכברוש חי בביובים או במחילות באדמה והוא מוכר בשמות נוספים: (חולדה נורווגית, חולדה נודדת או חולדת ביוב).

עכברושים נראים כמו חולדות מצויות אך קיימים מספר הבדלים בניהם. לאדם הפשוט קשה להבחין בניואנסים הקטנים אך מדביר מכרסמים מנוסה וחד עין (מדביר חולדות) יודע להבדיל בין חולדה נורבגית לחולדה מצויה. ההבחנה הזו חשובה מאוד לנושא הדברת עכברושים ונסביר אותה בהמשך.

היכן חיים עכברושים

כפי שהזכרנו, עכברושים חיים בתוך מערכת הביוב או בתוך מחילות שהם חופרים באדמה וקשה מאוד לאתר אותם. עכברושים הם יונקים טורפים הפעילים בשעות הלילה וניתן לראות אותם ליד פחי הזבל בבניינים, באזור השווקים או באזור שוקק מסעדות, בחיפוש בלתי פוסק אחר שאריות אוכל.

בתקופה של מצוקת מזון או בזמן פיצוץ אוכלוסין חולדת ביוב חודרת לתוך מבנים כדי לתור אחר מזון. כמו כל חולדה, גם עכברוש מסוגל לחדור לכל סוג של מבנה בזכות המבנה האנטומי שלו שמותאם להתחפרות, שחייה וטיפוס.

עכברושים, כמו מינים אחרים של חולדות, התאימו עצמם למגורים בצילו של האדם: שטחים חקלאיים הם קרקע פורייה להתפתחות עכברושים כמו גם מפעלי מזון והנזקים שהם גורמים לחקלאות ולתעשיית המזון בארץ ובעולם גדולים מאוד לכן כל חקלאי חייב לבצע בשטחו הדברת עכברושים.

חולדת החוף

עכברוש הינו כינוי לחולדה גדולה. בארץ קיימים שני מינים של חולדות: חולדה מצויה, זו שחיה ומטפסת על העצים ובדרך כלל נמצאת בגגות של מבנים וחולדת החוף (עכברוש, חולדה נודדת, חולדה נורבגית), הגדולה יותר, שתחום פעילותה באזורים נמוכים יותר ובמיוחד בתעלות ביוב ובמחילות בקרקע. זיהוי ואבחנה בין שני המינים הוא הכרחי לטיפול יעיל ומוצלח של בעיית חולדות.

עכברוש אצלי בבית | חולדה בשירותים | חולדה מתחת לצוקל

עכברושים הם יצורים מסוכנים לאדם, נודדים בקלות ממקום למקום ולעתים תכופות נגלה עכברושים חודרים לבתים ודירות בדרכים מגוונות.

ישנם עכברושים שנכנסים דרך מערכת הביוב, במקומות שאינם אטומים וחיים בלי שנשים לב, מתחת לצוקל במטבח. הרבה מאיתנו נתקלים במקרה של כניסת חולדה מהאסלה.

חדירת חולדה מהאסלה מתרחשת כאשר עכברושים גדולים נוגסים בצינור הגמיש שנמצא מאחורי האסלה ואז בבוקר נתקלים בחולדה בשירותים.

לעיתים קרובות אף נראה עכברוש שטיפס, על צינורות וכבלים המשתלשלים לאורך הבניין וחדר באישון לילה לדירה בקומה גבוהה, דרך חלונות או באמצעות כרסום רשתות.

 

כיצד נפטרים מעכברושים?

ישנן שתי דרכים עיקריות להתמודד עם עכברושים: הראשונה היא הדברת עכברושים באמצעות רעלים מוצקים ואבקות, בשילוב טיפול סביבתי והשנייה היא לכידת עכברושים באמצעות לוכד עכברושים (לוכד חולדות).

כל הסיבות מדוע להזמין לוכד עכברושים

עכברושים נושכים בני אדם. עכברושים מעבירים מחלות. עכברושים מסבים נזק לתשתיות של הבית. עכברושים פוגעים במזון. עכברושים מתרבים במהירות עצומה. אלו הסיבות העיקריות שבגינן חובה לבצע הדברת עכברושים.

ניסיונות לטפל במפגע של עכברושים על ידי אדם לא מוסמך באמצעות הנחת מלכודות לא נכונות או פיזור רעל בדרך לא מושכלת יערימו קשיים על מדביר עכברושים ויובילו לתוצאות הפוכות.

איתי הלוכד משלב את שתי השיטות, כלומר גם מבצע לכידת עכברושים שחדרו לבית וגם מבצע טיפול לעכברושים על ידי הצבת מלכודות מיוחדות ותיבות האכלה לעכברושים.

הדברת מכרסמים בביובים

הדברת מכרסמים בביובים, בדומה להדברת עכברים, הינה פעולת מנע, שחייבת להתבצע כדי לקטול או להרחיק להקת עכברושים שפלשה לבית פרטי או לבניין מגורים.

כדי לבצע טיפול מכרסמים באופן יעיל מוודאים תחילה שאכן מדובר במפגע של עכברוש (חולדה נורווגית) ולא חולדה מצויה משום שהן חיות באזורים שונים. לאחר מכן מאתרים דרכי כניסה ובסוף מבצעים הדברה בביובים, הדברה במחילות והדברה עם תיבות האכלה.

חובה לוודא לפני שמזמינים הדברת עכברושים שלמדביר יש רישיון להדברת מכרסמים!

 

הדברת עכברושים בתל אביב

עכברושים יצמיחו להקות גדולות באזורים מוזנחים שבהם אין פינוי אשפה כי שם יש להם מקומות מסתור ותנאי מחייה מעולים. עכברושים בעלי קרום שחייה בכפות רגליהם והסתגלו לחיים בתוך מי שפכים במערכת הביוב העירונית המאפשרת להם מקום מחסה מושלם ושבילי מעבר מנקודה אחת לשנייה ללא צורך להיתקל באויב זה או אחר, לפיכך, רשויות מקומיות השכילו לבצע הדברת עכברושים במרחב האורבני שלהן במהלך כל השנה.

בעיר תל אביב, לדוגמא, יש כמויות גדולות של אשפה ואזורים צפופים ומוזנחים ולכן מתפתחות שם להקות גדולות של עכברושים. במהלך חפירות הרכבת הקלה בתל אביב היתה התקפת עכברושים גדולה; חולדות גדולות נסו על נפשן וכיום מחפשות בית חדש.

הדברת מכרסמים יעילה ובטוחה בתל אביב מחייבת היכרות אישית עם המרחב האורבני של תל אביב ויכולת תנועה בתוך מטרופולין עמוס וצפוף.

 

 

חייג\י עכשיו